Zobacz Jak Możesz Zapamiętać Wszystko Dzięki Powtórkom!

Czytanie: 4 minut
Źródło wykresu: betteradrian.pl

Zakuć → Zdać → Zapomnieć na pewno to znasz. Czy zastanawiałeś się, jak to jest, że kilkakrotnie uczymy się tych samych zagadnień w szkole i poza nią, a nadal nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, chociaż części informacji? Program nauczania w szkołach się powtarza. A dokładnie jego zagadnienia.

Od pierwszych klas uczysz się, jakie były klasy społeczne w średniowieczu. Jak jest zbudowana komórka i różnych wzorów. Mnóstwo z przerobionych wcześniej rzeczy powtarza się w ósmej klasie oraz liceum. Nie można by tak raz, a dobrze nauczyć się materiału i pamiętać go na długo?

Otóż można 🙂 Zasada jest prosta – Powtarzaj!

Po co powtarzać?

Na początku musisz dowiedzieć się, że nasz mózg nie przejmuje się tym, czego nie używasz. Tak jak nieużywany mięsień, potrafi się zmniejszyć, tak informacja nieistotna, czy niepowtarzana, nie będzie zajmowała pamięci w Twojej głowie.

Tu pojawia się zagadnienie krzywej zapamiętywania.

Badania pokazują jak bardzo istotną kwestią, podczas nauki jest wykonywanie powtórek materiału. Raz przerobiony materiał jesteś w stanie zapomnieć już w 60% następnego dnia. Dzięki odpowiednim powtórkom rozłożonym w czasie, możesz pamiętać materiał przez wiele tygodni, a nawet, informacja ta może się Tobie utrwalić w pamięci długotrwałej do końca życia(!)

Bardzo ważne jest to, aby powtórki nie były czymś łatwym i biernym, czyli nie należy czytać kolejny raz naszych notatek czy książki. Sprawdzaj swoją wiedzą poprzez testy. Sprawdzaj sam siebie!

Niedawno napisałem cały artykuł o tym, jak uczyć się powtarzać, poprzez sprawdzanie swojej wiedzy.

Jak uczyć się i sprawdzać swoją wiedzę poprzez rożne testy!

Metody Powtórek

Okej, ale jak robić te powtórki? Jeśli przeczytałeś artykuł wyżej, to już wiesz, że musisz wydobywać wiedzę. Zostało ostanie pytanie, kiedy robić te powtórki? Nie ma jednej słusznej rozpiski, ale podam Ci wiele przykładowych harmonogramów powtórek. Ważne, abyś to Ty wybrał idealną metodę dla siebie.

Metoda I: tzn. Piątka O’Briena

 1. Pierwszą powtórkę materiału wykonujesz od razu po zakończeniu nauki.
 2. Kolejną powtórkę robisz następnego dnia, po około 24 godzinach.
 3. Trzecią powtórkę – po tygodniu od ostatniej powtórki.
 4. Następną – po miesiącu.
 5. Dalszą powtórkę po dwóch miesiącach.

Nie należy stosować się sztywno do tych wytycznych. Ważniejsze jest przetestowanie którejś metody i wybranie dla siebie idealnej. Cenną wskazówką dla Ciebie jest moment, gdy już nie pamiętasz wszystkich informacji i trochę już „zapomnisz”. Jest to świetny moment na powtórkę!

Metoda II:

 1. Powtórka po dwóch dniach.
 2. Następna po 5 dniach.
 3. Kolejna po 9 dniach.
 4. Czwarta powtórka po 15 dniach.

Metoda III:

 1. Po godzinie od nauki.
 2. Następnego dnia.
 3. Po tygodniu od ostatniej powtórki.
 4. Kolejna po miesiącu.
 5. Piątka powtórka po 6 miesiącach.
 6. Po roku od powtórki.

Metoda IV: Schemat rozbudowany

 1. Pierwszą powtórkę wykonujesz po 10 minutach.
 2. Kolejną po godzinie.
 3. Następną po trzech dniach.
 4. Czwartą powtórkę po tygodniu.
 5. Następnie po dwóch tygodniach.
 6. Po miesiącu.
 7. Po dwóch miesiącach od powtórki.
 8. Kolejną po sześciu miesiącach.
 9. Ostatnią po roku.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że niepowtórzony materiał to stracony czas i nieefektywna nauka. Powtórki wymagają ciągłego sprawdzania swojej wiedzy oraz dyscypliny. Postaraj się nie przeoczyć dnia, gdy czas powtórzyć materiał. Wypróbuj jedną z metod powtórek, a na pewno zauważysz różnice.
Nigdy więcej nie będziesz musiał uczyć się wszystkiego od początku, a przede wszystkim, będziesz miał dzięki temu więcej czasu. Przekonaj się sam!