
Kolejny bardzo ważny temat, który często na samą myśl powoduje dreszcze i masę negatywnych myśli w głowie – Wypowiedź ustna lub prezentacja w klasie. Na pewno każdy miał z nią do czynienia. Musiał ją przygotować i wygłosić, bardzo często niechętnie.
W moim przypadku nie było wielkich walk z samym sobą. Byłem w stanie przygotować się do prezentacji, czasem się uczyłem czegoś na pamięć, a raz udawało się czytać z kartki. Prawda, że banał? Moje podejście do występowania przed klasą było proste. . Zawsze starałem powiedzieć jak najwięcej oraz używać sformułowań, które lubił nauczyciel.
Pomimo tego „prostego schematu” uczniowie nadal bardzo często nie chcą wypowiadać się na tle klasy. W czym tkwi problem? Brak pewności siebie, niechęć, lęk przed pomyłką oraz brak przygotowania.
Wszystkie te „problemy” pomogę Ci rozwiązać w tym artykule. Zostań do końca, a przekonasz się, jakie to proste.
Zasada jest tylko jedna: Zobacz → Zapamiętaj → Zrób!
Przygotowanie
1. Znajomość tematu
Musisz dobrze wiedzieć, o czym mówisz. Poznaj dobrze temat, jaki masz zaprezentować. Szukaj odpowiedzi na pytania, które może zadać Ci nauczyciel. Spróbuj stać się ekspertem w danym temacie. Zrób mistrzowskie notatki, dzięki nim zapamiętasz jak najwięcej informacji.
Artykuł o notatkach najdziesz tu → Mistrzowskie Notatki
2. Burza mózgów
Po przeczytaniu i nauce konkretnego tematu przyszedł czas, aby przelać wszystkie myśli z głowy na papier. Świetnie może w tym pomóc mapa myśli lub po prostu rozpisz w punktach najważniejsze informacje, które poruszysz w prezentacji.
Artykuł o mapach myśli tutaj → Mapy Myśli
Tworzenie wypowiedzi

1. Układanie elementów
Po tym, jak przelałeś zapamiętane informacje na kartkę, przyszedł czas na ułożenie wypowiedzi w składną całość. Zacznij od wybrania elementów, które będą przypominały rozdziały z książki, a następnie dodaj do nich jako podpunkty połączone z nimi informacje. Na tym etapie również bardzo pomocna będzie mapa myśli lub notatka w formie listy.
2. Przeczytaj powstałą układankę
Kiedy już połączyłeś elementy, spróbuj je zaprezentować w poukładanej całości. Zacznij od początkowego „rozdziału”, a następnie przechodź do kolejnych. W ten sposób nauczysz się budowy konstruktywnych wypowiedzi.
3. Brzmienie wypowiedzi

Teraz przyszedł czas na bardzo ważny etap prezentacji. Twoja wypowiedź musi wyraźnie i składnie brzmieć. Najlepszym sposobem jest czytanie wypowiedzi na głos oraz wygłoszenie jej przed kimś, na przykład przed rodziną. Ona na pewno będzie miała jakieś uwagi 😉 Skoncentruj się na dobrej dykcji i wyraźnej wymowie. Staraj się nie robić długich przerw i nie popadaj w “yyyyy…”. Ciekawym sposobem na ćwiczenie wypowiedzi jest jej wypowiadanie w głośnym otoczeniu. Przykład? Spróbuj opowiadać swój temat przy głośnej muzyce lub włączonym odkurzaczu 😉 Polecam.
4. Początek i koniec
Nie jestem zwolennikiem wkuwania wypowiedzi na pamięć. Jest to zawsze zgubna metoda, dzięki której możesz wpaść w zakłopotanie i nie wiedzieć co powiedzieć dalej. Jest jednak pewien wyjątek. Jeśli jest coś, co warto zapamiętać podczas przygotowywania prezentacji, to jest to początek wypowiedzi i jej koniec (początkowe i kończące 3 zdania). Podczas planowania wypowiedzi ustal jej główną myśl i przedstaw ją na początku. Następnie przejdź do rozwinięcia wypowiedzi, którą ułożyłeś i spokojnie przejdź do zakończenia. Zakończenie powinno zawierać myśl z początku wypowiedzi, aby pasowało do całości. Dzięki temu, że zapamiętasz początek i koniec prezentacji, twoja prezentacja będzie kompletna i niczego jej nie zabraknie.
5. Praktyka

Aby dobrze przygotować się do odpowiedzi musisz ją opanować jak najlepiej. Możesz ją poćwiczyć przed lustrem lub przed rodziną. Kiedy będziesz już czuł się swobodnie podczas mówienia będziesz gotowy na wszystko 😉
Podsumowanie
Pragnąc dobrze przygotować się do wypowiedzi ustnej, należy zadbać o kompletne przygotowanie. Zacznij od poznania tematu i opanuj go jak najlepiej. Następnie, zgromadzoną wiedzę przelej na kartkę papieru, z której potem ułożysz elementy wypowiedzi. Sprawdź brzmienie wypowiedzi i zapamiętaj jej początek oraz zakończenie. Wypowiadaj prezentacje, najczęściej i najlepiej, aż do momentu, gdy przestanie być jakimkolwiek wyzwaniem 😉