TOP35 Miejsc Na Naukę Przez Internet – Ucz Się w Koronaferie!

Czytanie: 9 minut

Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy nie należy do typowych. Jeszcze nigdy w życiu nie doświadczyłem zamkniętych sklepów, restauracji, szkół i innych miejsc publicznych na taką skalę. Nauka przez Internet stała się codziennością.

„W Internecie jest wszystko” – słyszę to praktycznie ciągle i sam tak twierdzę, jednak sztuką jest znalezienie dobrego źródła informacji i „odsianie nasion od plew”.

Aby ci to ułatwić, przygotowałem listę wartościowych miejsc, które mogą się okazać pomocne w trakcie nauki przez Internet.Ogólne

1. Zdalne lekcje

Nowa platforma stworzona specjalnie na potrzeby obecnej sytuacji i zawieszenia stacjonarnej metody nauki w szkołach. Po wybraniu swojej kategorii (np. szkoła średnia, klasa 1) dostępny jest plan lekcji na każdy dzień z podziałem na dane przedmioty, zawierający tematy i materiały do przerobienia. Na bieżąco ukazują się plany na kolejne dni.

2. Epodreczniki.pl

Co tu dużo mówić. Wiele artykułów w postaci cyfrowej. Tak jak w książkach. Polecam poklikać i zerknąć. Czasami się przydaje sprawdzone źródło wielu informacji w jednym miejscu. Materiały chyba do każdego przedmiotu. Jeśli lubisz czytać, napewno znajdziesz coś dla siebie.

3. CKE

Portal znany szczególnie wśród maturzystów. Dostępne arkusze sprzed lat oraz dodatkowe materiały to ćwiczenia. Gdy przygotowywałem się do matury, ćwiczyliśmy pisanie rozprawek i tematy do odpowiedzi ustnej właśnie na bazie tych zadań.

4. Khanacademy.org

Wykłady wideo z prezentacjami, które w uporządkowany sposób tłumaczą wiele zagadnień i ułatwiają naukę przez Internet. Przedmioty takie jak matematyka, informatyka, ekonomia i historia – tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania z tych działów.

5. Dzwonek.pl

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych interesujące mogą być materiały do nauki języka angielskiego zawodowego. Oprócz tego materiały z konkursu Bóbr z poprzedniej edycji mogą być ciekawą alternatywą dla ogólnego rozwoju Twojej „błyskotliwości”.

6. Ekreda.pl

Narzędzie głównie dla nauczycieli, ale jest też dostępne repozytorium stworzonych prezentacji. Dzięki temu codziennie ukazują się świeże. Większość dla uczniów szkół podstawowych, ale dla ponadgimnazjalnych też coś ciekawego się znajdzie.

7. Edukator

Nareszcie coś dla biol-chemu (ale nie tylko)! Portal z symulatorami zjawisk fizycznych i chemicznych. Ciekawa alternatywa dla przeprowadzania własnych doświadczeń. Przykład: Symulator bilansowania równań chemicznych może ułatwić zrozumienie tego zagadnienia. Dostęp do niektórych zasobów po zalogowaniu.

8. LearningApps.org

Świetne miejsce, gdzie możesz znaleźć interaktywne formy testów. Jak się nie ma ochoty na „sztywną” naukę, można sobie poklikać. Mi się spodobała apka ułatwiająca zapamiętanie władcy polski z jego podobizną.

9. Szkoła w Chmurze

Nie korzystałem, ale po prezentacji zapowiada się bardzo ciekawie. Materiały są w jednym miejscu, ty nie tracisz czasu na szukanie informacji w sieci. Na czas zamknięcia szkół – dostęp za darmo(!) Kompleksowe narzędzie również dla nauczycieli, wspomagające naukę przez Internet.

10. Projekt Łukasza Szeligi

„Jestem twórcą tekstów kultury” to mini projekt edukacyjny,
który łączy różne obszary wiedzy, rozwija kompetencje i dotyczy aktualnych
wydarzeń. Okazuje się, że temat pandemii niejednokrotnie poruszany był w literaturze i filmie.

BONUS – Społeczne Towarzystwo Oświatowe

Platforma stworzona przez STO na indywidualne potrzeby, jednak dostęp do jej zasobów został otwarty na czas epidemii koronawirusa. Zbiór podręczników w wersji elektronicznej.


Język Polski

11. Ninateka

Kulturalny portal z ciekawą zawartością. Wpadłem tam szybko i przypadkowa znalazłem odcinki Misia Uszatka (i wcale nie obejrzałem dwóch z nich :P) Wiele reportaży i spektakli teatralnych z poprzednich lat. Może się to przydać przy ustnej maturze.

12. Wiedza z wami

Z tą Panią często powtarzałem sobie zagadnienia do matury z polskiego. Ogrom odcinków wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat. Łatwe przyswajanie ułatwia możliwość odtworzenia sobie w formie podcastu np. podczas sprzątania albo spaceru.

13. Polski z Pasją – Danuta Motwicka

Wschodząca gwiazda na polskiej scenie edukacji w internecie 🙂 Pani Danuta od serca tłumaczy zagadnienia związane z językiem polskim. W jednym z odcinków zdradza kilka lifechacków dotyczących matury ustnej, której tak wiele osób się boi.

14. Wolnelektury.pl

Internetowa biblioteka. Możliwość czytana książek prosto z przeglądarki albo pobrania ebooka. Ciekawym rozwiązaniem jest katalog lektur według motywów literackich.

15. Lektury.gov.pl

Podobny portal do tego powyżej. Literatura uporządkowana według podstawy programowej dla każdego z działów, a w przypadku szkoły ponadpodstawowej – dodatkowe według zakresu nauki do matury.

16. Ostatni Dzwonek

I wisienka na torcie! To było moje podstawowe (ale nie jedyne) narzędzie przy opracowywaniu lektur przed maturą. Opracowywałem każde zagadnienie zawarte w opracowaniu i sporządzałem notatki najważniejszych informacji, najczęściej metodą Cornella – wpis o tej metodzie.

BONUS – jezyk-polski.pl

Platformę znalazłem już po napisaniu artykułu, jednak uważam, że dużo byś stracił, gdybym jej nie dorzucił. POTĘŻNA baza wiedzy. Praktycznie wszystko w jednym miejscu. Przekonaj się sam.


Historia

17. Przystanek historia

Dla historycznych freeków bardzo dobra kopalnia wiedzy. Podoba mi się pomysł z uporządkowaniem materiałów względem tematów oraz lat. Bardzo ciekawe artykuły zwłaszcza z historii XXw.

18. Łazienki Królewskie

W ostatnich dniach na profilu Łazienek udostępniane są materiały z wirtualnym przewodnikiem. Oprócz tego na stronie zamieszczone zostały m.in. eseje, ebooki i wykłady.

19. Muzeum Powstania Warszawskiego

Codziennie publikowane materiały wideo i relacje Live, na których przewodnik oprowadza Cię i opowiada o realiach warszawskiego życia z tamtych lat.

20. Puchacz

Puchacz – kozak w swojej dziedzinie. Ze swobodą i lekkością powtórzy z Tobą materiał do matury z historii. Po ludzku i z humorem wytłumaczy Ci wszelkie zawiłości. Do mnie takie materiały trafiają najlepiej. Idealna sprawa do nauki przez Internet.

BONUS – Historia bez cenzury

Nie wiem jak to się stało, że zapomniałem o tym kanale w pierwszej wersji artykułu 🙁 Wybacz. Nazwa mówi sama za siebie – nic dodać, nic ująć.


Matematyka

21. Lernado

Działają dopiero od 6 miesięcy, a naprodukowali już TONĘ materiałów. Powtórka do matury z podstawy i rozszerzenia. Dobry towar. Wspólne rozwiązywanie zadań wiele daje.

22. Pi-stacja

Łopatologiczne wyjaśnienia meandrów matematyki. Krok po kroku zrozumiesz każde zagadnienie, nad którym obecnie pracujesz. Przećwiczysz w praktyce omówione sposoby rozwiązywania zadań, czym lepiej je utrwalisz w pamięci.

23. MATH MAN

W ostatnich dniach Pan Sławek organizuje wspólne rozwiązywanie zadań z arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Oprócz tego posiada własną platformę z kursem online przygotowującym do matury.

24. szaloneliczby.pl

Omówienie każdego zagadnienia w formie tekstowej. Wyjaśnienia na przykładach ułatwiają zrozumienie tematu. Osobiście brakuje mi tam zadań do ćwiczenia.

25. Matemaks

Król matematycznego YouTuba. Dzięki niemu niejedna osoba zdała maturę z matmy. Ja również korzystałem z jego materiałów. Ułożony materiał według podstawy programowej i logiczne tłumacznie. Ćwiczenia na przykładach i dostępna baza zadań znacznie przyczyniły się do mojego poziomu przygotowania do egzaminu.


Biologia i chemia

26. Bio-chemiczne sketchnotki

„Profil babeczki z chemii i biologii, która tworzy dla swoich uczniów notatki wizualne, pomagające okiełznać te dwie nauki przyrodnicze.” – tak opisuje swoją stronę p. Anna Żertka. Z powodzeniem łączy swój talent plastyczny i wiedzę naukową. Bardzo ładne, artystyczne i CZYTELNE notatki. Świetne rozwiązanie do powtórek. Jak najbardziej POLECAM!

27. Pan Belfer

Dawid Łasiński – „prosty nauczyciel chemi ze wsi” 😉 Jego celem jest zmiana nastawienia do nauki. Łączy nowe metody nauki ze średnio lubianą w szkole chemią. Materiały wideo w formie wykładów. Wspólna nauka przez Internet przy rozwiązywaniu zadań.


Informatyka

28. IT Expert – Marcel Guzenda

Marcel na swoim kanale pokazuje kawałek swojego życia. Pracuje jako Presales. Ostatnio chcąc pomóc młodym, nagrał wstęp do sieci komputerowych.

29. hello roman

Pozytywna osoba, chętnie dzieli się swoją wiedzą z dziedziny web developerki. Zachęcam jeśli interesują Cię te tematy, które sporo wykraczają poza podstawę programową, ale jeśli myślisz o pracy programisty – to dobre miejsce. Pokazuje aktualnie wykorzystywane technologie.

30. Samuraj Programowania

Polecam bardziej merytoryczne materiały archiwalne. Stanowią dobry wstęp do takich technologii programowania jak HTML, CSS, PHP, JS, Java, jQuery.

31. Pasja Informatyki

Pan Mirosław Zelent ze swoim zespołem od lat dzieli się i pomaga młodym technikom informatyki zdać kwalifikacje zawodowe. Wiele informacji mi pomogło uporządkować wiedzę na ten temat lub ją przypomnieć tuż przed egzaminem. Polecam szczególnie zadania na stronie.


Język Angielski

32. jezykowasilka.pl

Na projekt Patryka natknąłem się zupełnie przypadkowo. Jego inicjatywa Język w Rok przyciąga wielu entuzjastów nauki języków obcych. W zeszłym roku nauczył się języka greckiego dokumentując proces w internecie. W tym roku poznaje język naszych zachodnich sąsiadów.

33. RockYourEnglish

I znowu wracam wspomnieniami do zeszłorocznych przygotowań. Z angielskiego orłem to nie jestem. Zawsze miałem problem z gramatyką. Dzięki temu Panu w miarę ogarnąłem temat, dzięki czemu udało mi się zdać z dosyć dobrym wynikiem. Charyzma, humor i gust muzyczny tego oto brodacza składają się w spójny i niepowtarzalny klimat tego kanału.

34. Arlena Witt

Pani Arlena w przystępny i miły sposób (po ludzku) tłumaczy gramatykę angielską. Ostatnio rozbiera na najmniejsze pierwiastki poszczególne słowa i wyrażenia – nauka przez Internet połączona z rozrywką.

35. SzybkaNaukaPro

Specjaliści od nauki angielskiego. W ostatnim odcinku Rafał w świetny sposób przekazał podstawy czasu Past Simple. Tematem zajmują się nie od dziś i widać, że wiedzą co robią. Enjoy 😉


Kształcenie zawodowe

BONUS – E-podręczniki zawodowe

Ta platforma stworzona jest również przez STO. Gdy to odnalazłem, byłem w szoku – jedyne tak duże znane mi źródło e-podręczników do kształcenia zawodowego.


To już koniec

Oto moja subiektywna lista wartych odwiedzenia miejsc w sieci. Osobiście przy nauce przez Internet lubię korzystać z filmików. Jeśli masz ochotę, zerknij, poklikaj i wybierz coś dla siebie. Mam nadzieję, że ułatwiłem Ci poszukiwania i zaoszczędziłeś trochę czasu.

*kolejność kategorii i poszczególnych źródeł jest przypadkowa

Jeśli ten artykuł pomógł Ci w temacie poszukiwania wiedzy, podaj dalej!

Purple Banner Flags