Testuj Swoją Wiedzę – 5 Sprawdzonych Sposobów Aby Wykorzystywać Testy W Nauce!

Czytanie: 5 minut

Na pewno każdy to przerabiał. Czytanie wielokrotnie tekstu, aby się nauczyć lub mówienie wypowiedzi na pamięć. To metody nauki, które pierwsze przychodzą nam do głowy. Szkoda tylko, że się nie sprawdzają. Po prostu są słabe. Nigdy się nie zastanawiałem czy można jakoś inaczej. Okazało się, że można.

Nauka poprzez nieustanne sprawdzanie swojej wiedzy. Oto sposób jak się uczyć!  Jak? Mam się sam testować i to mi pomoże? Tak, właśnie tak to działa. Metoda ta jest bardzo nieintuicyjna i może powodować niechęć. Doskonale wiem, z czym kojarzą nam się sprawdziany czy kartkówki ze szkoły… Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.


Jak należy tej metody używać?

Metoda ta jest banalnie prosta, a zarazem uważam ją za jedną z najskuteczniejszych. Poprzez testowanie swojej wiedzy uczymy nasz mózg jak ma tę wiedzę wydobywać, bo o to nam przecież chodzi. Poprzez bierne czytanie, z którego nic nowego się nie dowiadujemy nasz mózg się rozleniwia, ponieważ nie otrzymuje bodźca do wysiłku. Możemy to porównać do wysiłku fizycznego. Trenując na siłowni dajemy impuls naszemu układowi nerwowemu i mięśniom, aby wykonały pewną pracę. Podobnie dzieje się, gdy sprawdzamy naszą wiedzę. Nasz mózg jest zmuszony do wysiłku i wykonuje pracę, aby przypomnieć sobie, czego już się nauczyliśmy.


Jak sprawdzać swoją wiedzę?

1. Test

Bardzo prosta strategia. Wykorzystaj ją na przykład po przeczytaniu tematu, którego się teraz uczysz. Nie wracaj do książki i nie czytaj jej ponownie. Sprawdź, ile zapamiętałeś. Pomocny może okazać się gotowy test z podręcznika lub najlepiej sam taki wykonaj. Nie chodzi tutaj o 100% wynik a o impuls dla mózgu, aby nauczył się przypominać sobie, czego właśnie się dowiedział 😉 Metoda ta sprawdza się w każdej dziedzinie.

Metoda polega na sprawdzeniu swojej wiedzy poprzez test. Test może być gotowy, jak również sam możesz go ułożyć.

Przykładowe testy:

1. Test po przeczytaniu

Po przeczytaniu określonego materiału wykonaj test. Możliwe, że takie testy są już gotowe w książce. Wykonuj je ołówkiem, abyś mógł jeszcze do nich wrócić i sprawdzić się raz jeszcze. Pamiętaj! Nie rozwiązuj ich „na pamięć” tylko po to, aby je jak najlepiej wykonać. Mają Ci rzeczywiście pomóc przypomnieć, czego się nauczyłeś.

2. Test Quizlet

Świetnym rozwiązaniem jest możliwość uczenia się poprzez test na stronie lub aplikacji Quzilet. Możesz umieścić tam własne zagadnienia lub skorzystać z już gotowych tematów. Użyj opcji TEST i sprawdź swoją wiedzę 😉

3. Test przy pomocy Cornella

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie metody Cornella do notowania. Pomysł ten opiera się w skrócie na zakrywaniu części notatek i uzupełnianie ich z pamięci. Bardzo sprytna i efektywna metoda.

Więcej o niej w przyszłym artykule.


2. “Walenie z głowy

Technika bardzo prosta i skuteczna. Po nauce zrób pierwszą powtórkę w stylu „wszytko co wiem”. Weź czystą kartkę papieru lub (jak wolisz elektroniczną opcję) pusty dokument (osobiście jestem wierny materialnej wersji ;)), a następnie spróbuj zapisać wszystko, czego zdążyłeś się dowiedzieć. Możesz również ustawić sobie czas, np. 10 minut, gdy „wszystko” to dla Ciebie za dużo informacji.

Bardzo lubię tę metodę. Moja nauczycielka od historii robiła czasem kartkówki polegające na: „Napisz wszystko, co wiesz z ostatnich lekcji” 😉

Przykładowe “Walenie z głowy”:

1. Czysta kartka

Jak już wspomniałem, napisz na kartce absolutnie wszystko, co wiesz. Technika jest dowolna i zależy od Twojego upodobania. Możesz rysować, zakreślać lub tworzyć wykresy.

2. Mapa Myśli

Technikę tę omawiałem w poprzednim artykule. Koniecznie zobacz i sprawdź.


3. Odpytywanie

Teraz coś dla tych, którzy nie przepadają za pisaniem. Możesz zawsze skorzystać z pomocy drugiej osoby. (Oczywiście, jeśli jest “pod ręką” ;)) Poproś ją, aby Cię przepytała, zadała pytania i dała Ci się wypowiedzieć. Ta metoda bardzo otwiera umysł i zwiększa pewność siebie, przygotowując np. do odpytywania przy tablicy lub na forum klasy.


4. Tłumaczenie

Teraz rolę się odwracają. Gdy skończyłeś czytać/uczyć się, zacznij o tym opowiadać. Nie musisz być od razu perfekcyjnym mówcą. Po prostu staraj się przedstawić innej osobie, czego się nauczyłeś. Staraj się tworzyć rozbudowane zdania i nie gubić cennych informacji. Wyobraź siebie jako eksperta w danej dziedzinie, który chce się podzielić swoją wiedzą z innymi. Kilka takich podejść, a wypowiedzi wejdą Ci w krew.


5. Fiszki

Fiszki to takie małe karteczki, które po jednej stronie mają Pytanie/Zagadnienie/Słówko a po drugiej stronie odpowiedź. Jest to świetna metoda, która łączy technikę zapamiętywania i przypominania w jedną.

Więcej na temat tej metody już niebawem.


Podsumowanie

Sprawdzaj swoją wiedzę zamiast biernie i nieskutecznie powtarzać. Testuj swoją wiedzę na różne sposoby i przekonaj się, ile się nauczyłeś. Stosuj: Testy, Walenie z Głowy, Odpytywanie, Tłumacz oraz Fiszki. Dzięki temu wytrenujesz swój mózg do lepszego i efektywniejszego przypominania swojej wiedzy. Zaoszczędzisz przy tym czas i zaskoczysz wszystkich swoją szybkością oraz umiejętnością błyskawicznego działania. Powodzenia!

Purple Banner Flags