RECENZJA – 100 dni do matury – Gotowy plan nauki języka angielskiego

Czytanie: 4 minut

Matura jest jak wojna. Dobry żołnierz wcześniej musi zadbać o wyposażenie i nauczyć się go umiejętnie wykorzystywać. Ty na pewno jesteś dobrym żołnierzem, tak więc przed rozpoczęciem powtórek do matury z angielskiego, na pewno zadbasz o dobrą broń. Na rynku jest zatrzęsienie repetytoriów. Które wybrać? Sprawdziliśmy jedno z nich.

Pierwsze wrażenie

Książka ma miłą dla oka okładkę, wydana jest w miękkiej oprawie i daje poczucie, że w środku znajdziesz uporządkowany materiał. Robi naprawdę świetne pierwsze wrażenie. Sprawdzając spis treści szybko można się zorientować, że dostajesz cały materiał do matury podzielony na 100 dni nauki.

Organizacja materiału

Każdy dzień to osobny rozdział. Po każdych 7 rozdziałach następują 2 ( 1 z maturą ustną oraz 1 z pisemną), cykl zamyka ostatni rozdział zawierający powtórkę materiału z poprzednich dni.

Rozdziały omawiają poszczególne tematy gramatyczne lub słownictwo. Nie ma ściśle ustalonej reguły. Np. pierwsze 7 dni materiału to gramatyka związana z rzeczownikami i słownictwo – CZŁOWIEK, RODZINA i ZNAJOMI.

matura z angielskiego spis treści

Konstrukcja poszczególnych rozdziałów

Wszystkie lekcje związane z gramatyką zaczynają się zadaniem, które ma na celu sprawdzić Twój wejściowy stan wiedzy. Nie brakuje też konkretnych przykładów użycia danej formy gramatycznej.

Jeśli chodzi o lekcje słownictwa, to są one podzielone tematycznie. Ułatwia to logiczne połączenie sobie słownictwa i budowę skojarzeń.

Rozdziały omawiające ustną część matury z angielskiego, zawierają pomocne zwroty do użycia w konkretnym kontekście i rodzaju zadań.

Fragmenty poświęcone maturze pisemnej zawierają przykładowe prace do przeanalizowania. Przytoczone kryteria też są pomocne, dzięki nim dowiesz się, na co  zwracają uwagę oceniający i co musisz zawrzeć w swojej pracy.

Książka pod względem merytorycznym jest bardzo dobrze napisana, objaśnienia są proste i jasne do zrozumienia.

Jeśli dany rozdział zawiera treści obejmujące zakres rozszerzony, są one umieszczone na jego końcu i wyraźnie oddzielone.

matura z angielskiego powtórka

Czego brakuje?

Jeśli przygotowywałbym się do matury, zależałoby mi na wielu ćwiczeniach. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby zastosowanie większej ilości zadań, np. po każdym rozdziale. Można by zastosować system SRS (Spaced Repetition System) i zaplanować powtórki materiałów również z poprzednich rozdziałów.

Nad prezentacją tych informacji należałoby trochę popracować. Nie brakuje tabelek, które są pomocne np. przy zobrazowaniu słowotwórstwa (czasownik i rzeczownik od niego utworzony). Czasami słówka podane są ciągiem, co utrudnia szybkie odszukanie konkretnego słowa.
Niestety kolorowa jest tylko okładka, w środku ograniczono kolory do odcieni szarości.

Jak korzystać z tej książki?

  1. Stwórz Fiszki na podstawie lekcji z książki. Jest to świetna baza. Zrób je z każdego kolejnego rozdziału.
  2. Zrób Mapę Myśli, aby uporządkować nowy zasób słów, pojęć i konstrukcji gramatycznych. (więcej o tworzeniu map myśli)
  3. Prowadź swój zeszyt ćwiczeń do tej książki, skorzystaj z Metody Cornella. (metoda Cornella w praktyce)
  4. Zaplanuj powtórki materiału. (stwórz swój system powtórek)
  5. Testuj swoją wiedzę. (jak testować samego siebie)

Wpis został zrealizowany we współpracy z wydawnictwem poltext.

Recenzowaną książkę możesz zamówić tutaj.

UWAGA! KONKURS

Dla wytrwałych czytelników przygotowaliśmy konkurs 🥳

Odwiedź nasz profil na Instagramie @szkolaskilla i dowiedz się więcej!

Purple Banner Flags