Metody Zapamiętywania Imion

Czytanie: 4 minut

Zapamiętywanie imion… Temat, który zna każdy. Nie raz czy dwa będąc na spotkaniu poznajemy osoby, które widzimy pierwszy raz w życiu. Osoba ta przedstawia się nam i po chwili nie jesteśmy w stanie sobie przypomnieć jak miała na imię…
Bez obaw, w tym artykule przedstawię Ci techniki, dzięki którym zapamiętasz każde imię i zawsze będziesz w stanie sobie je przypomnieć oraz skojarzyć z nowo poznaną osobą 😉

Ogólna zasada: Uważność i Zainteresowanie

Zanim jeszcze przejdę do przedstawienia technik zapamiętywania imion, pragnę Ci przekazać kluczową zasadę poznawania nowych osób, czyli zasadę uważności i zainteresowania.
1. Dobra myśl
Nigdy nie nastawiaj się mentalnie, że nie jesteś dobry w zapamiętywaniu imion więc nic nie zapamiętasz. To tylko pogorszy sprawę. Skup się i nie wpadaj w panikę. Potraktuj to jako nowe wyzwanie.

2. Obserwuj i słuchaj rozmówcy
Zawsze bądź zainteresowany drugą osobą, już w tym momencie mózg stwarza nowe skojarzenia i dzięki temu masz większą szansę zapamiętać imię nowej osoby bez większego wysiłku. Nie uciekaj oczami ani myślami tam  gdzie niepotrzebna. Skup się na rozmówcy.

3. Powtarzaj imię
Jeszcze podczas rozmowy, możesz wtrącać imię nowo poznanej osoby. Zwracaj się do niej po imieniu lub żegnaj się kończąc rozmowę.

Zaawansowane techniki

Technika Znanej Osoby


Ta technika jest banalnie prosta, wystarczy znać jakąś już znaną Ci osobę lub celebrytę z telewizji o imieniu nowo poznanej osoby.
Przykład: Chwilę temu przedstawił Ci się Kuba. W głowie przypominasz sobie jakiego Kubę już poznałeś i pamiętasz. Dla przykładu posłużymy się Kubą Wojewódzkim, pewnie go kojarzysz.
Patrząc na nowo poznanego Kubę wyobraź sobie, że Kuba Wojewódzki siedzi na jego ramieniu. Zapamiętaj ten obraz bardzo dokładnie.
Nie musisz ograniczać się tylko do ramienia. Możesz z wizualizować sobie, że Kuba Wojewódzki rozmawia z nowo poznanym Kubą lub nawet spróbować nałożyć twarz Kuby W. na poznanego Kubę przed chwilą.
Na początku ta metoda może wydawać Ci się zbyt wymagająca, ale uwierz mi to tylko kwestia paru chwil.

Technika Obrazowa – Rymowanki


Technika bardzo ciekawa i zabawna. Polega na dopasowaniu imion do słów, które się rymują.
Celem jest zobrazować sobie nową poznaną osobę właśnie z rymowanym słowem.
Przykład: W szkole poznajesz Jurka…hymm myślisz sobie, z jakim słowem może rymować się Jurek…Ogórek!
Stwórz skojarzenie i zapamiętaj, że Jurek nosi w kieszeniach ogórka lub ma nos jak ogórek…
UWAGA: Nigdy nie chwal się jak zapamiętałeś czyjeś imię bo może mieć to nieprzewidziane konsekwencje.

Kilka innych przykładów:

Ewa – z drzewa
Mateusz – wajchę przełóż
Ula – cebula
Anka – skakanka
Jacek – placek

Technika Obrazowa – Abstrakcja


Tę technikę uważam za najbardziej wymagającą, a zarazem najciekawszą. Rozwija naszą kreatywność i abstrakcyjne myślenie.
Na czym dokładnie polega? Tworzymy własne skojarzenie (obraz) do poznanej osoby.
Przykład 1: Poznajemy Pawła, patrzymy na niego i próbujemy zauważyć charakterystyczne elementy na jego twarzy lub ubraniu, a nawet w zachowaniu 😉 Okazuje się, że Paweł ma słabość do słodyczy… A gdyby tak wyobrazić sobie, że Paweł zajada się batonikiem „Pawełek„? Gotowe, obraz stworzony teraz musisz go zapamiętać i odtworzyć w pamięci. Paweł -> batonik Pawełek

Przykład 2: Przedstawia Ci się Mikołaj, z wyglądu nic charakterystycznego, ale ma na sobie czerwoną koszulkę… Brakuje mu tylko czapki świętego Mikołaja! Gotowe, kolejny obraz stworzony.

Przykład 3: Poznajesz Adama, jest wysoki i szczupły. Posiada również potężnego wąsa…Adam Małysz miał takiego wąsa! Wyobraź sobie, że Adam Małysz wyskakuje z jego wąsów i leci wysoko!

Przykład 4: Wiktoria, jej imię to zwycięstwo (Victory), wyobraź sobie, że nowo poznana Wiktoria unosi puchar zwycięstwa nad swoją głową! Tak to takie proste.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci temat technik zapamiętywania imion. Temat na pewno nie jest oczywisty, a umiejętność pozwalająca zapamiętać imion jest na pewno bardzo ważna.
Nikt nie lubi, gdy zapomni się jego imienia w towarzystwie lub co gorze zostanie ono przekręcone w szerszym gronie 😉

Purple Banner Flags