
Od dziecka bardzo lubiłem rysować i tworzyć swoje własne „szalone” prace. W szkole jesteśmy przyzwyczajeni do robienia standardowych, linearnych notatek. W ten sposób możemy utracić swój dawny zapał do rysowania i notowania swoich własny oryginalnym stylem.
W drugiej klasie technikum poznałem metodę Map Myśli, dzięki książkom Tonego Buzana, który jest znany z tego, że rozpowszechnił tę metodę. Na początku nie rozumiałem tworzenia map jako czegoś, co może pomóc w nauce. Myślałem, że to po prostu rysowanie kolorowych obrazów i słów. Trochę mi to zajęło, żeby zrozumieć, jak świetna jest to metoda i ile radości może sprawić.
Na początku widziałem zastosowanie map jako tworzenie streszczeń i opracowań z lektur. Później zacząłem tworzyć mapy z całych książek i budować ustne wypowiedzi przy ich pomocy. Teraz wiem, że mapy można zastosować do masy rzeczy, musisz tylko spróbować.
Zalety Map Myśli
- Mapy myśli pozwalają zaoszczędzić więcej czasu poprzez zapisywanie tylko istotnych słów.
- Powtórki i nauka z map myśli trwają znacznie krócej niż z tradycyjnych notatek dzięki szybkiemu przeglądaniu i skupieniu się tylko na ważnych pojęciach.
- Istotne słowa-klucze są widoczne i łatwo je odnaleźć.
- Zaznaczone są wyraźnie powiązania pomiędzy elementami mapy.
- Umysł z większą łatwością zapamiętuje kolorową i wielokierunkową mapę niż linearne notatki.
- Tworząc mapy myśli, angażujemy obie półkule mózgu, co w konsekwencji prowadzi do znacznie lepszego zapamiętywania.
Moje wskazówki jak tworzę Mapy Myśli
1. Weź kartkę papieru
Gdy wykonujemy nasze mapy ręcznie nasz mózg, tworzy znacznie silniejsze połączenia pamięciowo ruchowe niż gdybyśmy wykonywali je na komputerze lub w telefonie.
2. Napisz słowa-klucze
Na mapie używaj słów-kluczy, czyli takich, które są najbardziej dla Ciebie istotne oraz tworzą dużo skojarzeń i bez problemu pozwolą zapamiętać właściwe informacje.
3. Zacznij szkicować

4. Narysuj rysunek na środku kartki

5. Stwórz rozgałęzienia

6. Pisz drukowanymi literami

7. Stosuj róże grubości linii i wielkości liter

8. Używaj kolorów

9. Stwórz rysunki

Zastosowanie Map Myśli
Okej, Mapy Myśli są super, ale do czego one mogą się przydać? Na pewno wielu zadało sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: Jeśli znajdziesz do nich odpowiednie zastosowanie, mogą Ci się przydać w każdej dziedzinie.
Osobiście wykorzystuje mapy myśli do podsumowań i streszczeń różnych materiałów. Tworzę mapy do opracowywania książek, przygotowywania prezentacji i wystąpień czy ustalania celów. Uważam, że mapy myśli mogą być jednym z najlepszych sposobów do nauki czegokolwiek, zależy to tylko od Ciebie. Do wypracowania swojego stylu, należy trochę tych map zrobić 😉 Mówi się, żeby wyrobić swój własny styl, trzeba wykonać około 100 map. Myślę, że ta liczba jest zawyżona, ale to kwestia indywidualna. Najważniejsze, abyś spróbował i nie poddawał się na samym początku. Mapy nie muszą być piękne i idealne. Ważne, żebyś Ty mógł się z nich nauczyć i je zapamiętać.
Oto kilka moich map:
Podsumowanie
Mapy myśli są świetnych sposobem do nauki i zapamiętywania istotnych informacji. Dzięki ich otwartej formie są znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze niż tradycyjne nieefektywne notatki. Mapy myśli będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają rysować i używać kolorów oraz również dla tych, których interesują tylko istotne i konkretne informacje.