Mapy Myśli – alternatywna metoda notatek

Czytanie: 5 minut

Od dziecka bardzo lubiłem rysować i tworzyć swoje własne „szalone” prace. W szkole jesteśmy przyzwyczajeni do robienia standardowych, linearnych notatek. W ten sposób możemy utracić swój dawny zapał do rysowania i notowania swoich własny oryginalnym stylem.

W drugiej klasie technikum poznałem metodę Map Myśli, dzięki książkom Tonego Buzana, który jest znany z tego, że rozpowszechnił tę metodę. Na początku nie rozumiałem tworzenia map jako czegoś, co może pomóc w nauce. Myślałem, że to po prostu rysowanie kolorowych obrazów i słów. Trochę mi to zajęło, żeby zrozumieć, jak świetna jest to metoda i ile radości może sprawić.

Na początku widziałem zastosowanie map jako tworzenie streszczeń i opracowań z lektur. Później zacząłem tworzyć mapy z całych książek i budować ustne wypowiedzi przy ich pomocy. Teraz wiem, że mapy można zastosować do masy rzeczy, musisz tylko spróbować.

Zalety Map Myśli

  1. Mapy myśli pozwalają zaoszczędzić więcej czasu poprzez zapisywanie tylko istotnych słów.
  2. Powtórki i nauka z map myśli trwają znacznie krócej niż z tradycyjnych notatek dzięki szybkiemu przeglądaniu i skupieniu się tylko na ważnych pojęciach.
  3. Istotne słowa-klucze są widoczne i łatwo je odnaleźć.
  4. Zaznaczone są wyraźnie powiązania pomiędzy elementami mapy.
  5. Umysł z większą łatwością zapamiętuje kolorową i wielokierunkową mapę niż linearne notatki.
  6. Tworząc mapy myśli, angażujemy obie półkule mózgu, co w konsekwencji prowadzi do znacznie lepszego zapamiętywania.

Moje wskazówki jak tworzę Mapy Myśli

1. Weź kartkę papieru

Gdy wykonujemy nasze mapy ręcznie nasz mózg, tworzy znacznie silniejsze połączenia pamięciowo ruchowe niż gdybyśmy wykonywali je na komputerze lub w telefonie.


2. Napisz słowa-klucze

Na mapie używaj słów-kluczy, czyli takich, które są najbardziej dla Ciebie istotne oraz tworzą dużo skojarzeń i bez problemu pozwolą zapamiętać właściwe informacje.


3. Zacznij szkicować

Moją Mapę Myśli zaczynam od lekkiego szkicu, który wykonuję ołówkiem. Jest to mój pierwszy zarys Mapy Myśli.

4. Narysuj rysunek na środku kartki

Obraz szybko przyciąga wzrok i wywołuje liczne skojarzenia, dzięki czemu łatwo zapada w pamięć. Możesz również narysować słowo w centrum mapy, które będzie przestrzenne.

5. Stwórz rozgałęzienia

Narysuj „gałęzie”, które będą głównymi tematami na Twojej mapie. Mogą to być na przykład: rozdziały z książki, tematy Twojej prezentacji lub inne elementy materiału, którego chcesz się nauczyć.

6. Pisz drukowanymi literami

Zwiększy to czytelność mapy i z łatwością ją odczytasz oraz zapamiętasz.

7. Stosuj róże grubości linii i wielkości liter

Poprzez różne wielkości możesz zdefiniować ważność pojęcia lub tematu.

8. Używaj kolorów

Kolory aktywują kreatywność i wyobraźnie, dzięki nim mapy będą żywe i wygodniejsze do zapamiętania.

9. Stwórz rysunki

Do każdego słowa staraj się tworzyć rysunki, pomogą one w lepszym kojarzeniu i łatwo je zapamiętasz.

Zastosowanie Map Myśli

Okej, Mapy Myśli są super, ale do czego one mogą się przydać? Na pewno wielu zadało sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: Jeśli znajdziesz do nich odpowiednie zastosowanie, mogą Ci się przydać w każdej dziedzinie.

Osobiście wykorzystuje mapy myśli do podsumowań i streszczeń różnych materiałów. Tworzę mapy do opracowywania książek, przygotowywania prezentacji i wystąpień czy ustalania celów. Uważam, że mapy myśli mogą być jednym z najlepszych sposobów do nauki czegokolwiek, zależy to tylko od Ciebie. Do wypracowania swojego stylu, należy trochę tych map zrobić 😉 Mówi się, żeby wyrobić swój własny styl, trzeba wykonać około 100 map. Myślę, że ta liczba jest zawyżona, ale to kwestia indywidualna. Najważniejsze, abyś spróbował i nie poddawał się na samym początku. Mapy nie muszą być piękne i idealne. Ważne, żebyś Ty mógł się z nich nauczyć i je zapamiętać.

Oto kilka moich map:


Podsumowanie

Mapy myśli są świetnych sposobem do nauki i zapamiętywania istotnych informacji. Dzięki ich otwartej formie są znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze niż tradycyjne nieefektywne notatki. Mapy myśli będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają rysować i używać kolorów oraz również dla tych, których interesują tylko istotne i konkretne informacje.

Purple Banner Flags