
Zawsze gdy zaczynała się lekcja, miałem pustkę w głowie. Wchodziłem beztrosko do klasy, myśląc o jakichś bzdurach. Na lekcjach nie uważałem i robiłem tylko minimum jakie było mi potrzebne. Dużo bardziej byłem zajęty rozmowami z koleżankami i kolegami niż tematem zajęć. Często wyrywano mnie z tego stanu jakimś “pytaniem kontrolnym”. Po powrocie ze szkoły, żeby odrobić pracę domową, musiałem poświęcać dużo czasu, aby w ogóle wiedzieć, jak się za to zabrać. Z biegiem czasu trochę się to zmieniło…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu tak naprawdę jesteś skupiony na lekcji? Będąc maksymalnie skoncentrowanym i zajętym rzeczami konkretnymi możesz zaoszczędzić nawet 3 godziny tygodniowo! Jak?
To przecież oczywiste, że jeżeli będziesz bardziej skupiony, to dzięki temu nie będziesz potrzebował wkładać tak dużego wysiłku na przypomnienie, co było na lekcji. Dzięki temu nie będziesz musiał uczyć się wszystkiego od nowa, tak jakby Cię w ogóle nie było w szkole.
Oto kilka moich rad jak możesz poprawić swoją koncentrację i uwagę na lekcji. Dzięki temu zyskasz przewagę nad innymi i zaoszczędzisz dużo czasu na inne zajmujące Cię czynności np. wspólne wyjścia, trening czy jeszcze więcej nauki 😉
Szybkie porady jak skupić się na lekcji
1. Przygotowanie
Jak najlepiej zacząć lekcję? Podstawą jest wcześniejsze przygotowanie się do zajęć.
Zawsze przed lekcją postaraj się przypomnieć sobie, co było ostatnio omawiane na lekcji.
Zwiększy to Twoją pewność siebie oraz będziesz lepiej łączył nowe informacje. Dzięki temu lepiej i szybciej nauczysz się nowego materiału.
2. Miejsce w Klasie
Bardzo ważnym elementem jest to, gdzie siedzimy na zajęciach.
Fakt jest taki, że będąc na szarym końcu z tyłu, nie usłyszymy wszystkiego, co mówi nauczyciel. Zawsze znajdą się osoby, przez które będziemy zagłuszani albo po prostu będą przeszkadzać nam na lekcji.
Usiądź w odpowiednim dla Ciebie miejscu, ale nie za daleko, abyś mógł bez problemów wszystko widzieć i słyszeć.
3. Aktywność
Znacznie więcej zapamiętasz udzielając się na lekcji.
To banalnie proste! Jeśli raz coś powiesz na lekcji, to później znacznie łatwiej jesteś w stanie tę wypowiedź sobie przypomnieć czy to na sprawdzianie lub podczas nauki.
Zadawaj pytania i dokładnie analizuj co nauczyciel przekazuje.
4. Mowa Ciała
Postawa na lekcji jest nierozłącznym elementem skupienia.
Jak sądzisz, komu łatwiej skupić się na lekcji? Osobie, która leży lub śpi na ławce czy osobie, która siedzi poprawnie i uważa na lekcji?
Odpowiedź jest oczywista. Ważnym elementem jest również komunikacja niewerbalna z nauczycielem.
Swoją postawą jesteś w stanie mu przekazać bardzo wiele informacji. Patrząc na nauczyciela dajesz mu do zrozumienia, że uważasz i jesteś zainteresowany lekcją.
Podczas lekcji przytakuj głową i zadawaj pytania. Nauczyciel zauważy Twoje zaangażowanie i na pewno to doceni.
5. Notuj
Najważniejszy punkt.
Notatki to fundament w skutecznym uczeniu się i zapamiętywaniu. Podczas lekcji zapisuj wszystko, co uznasz za ważne i istotne.
Uważaj na myśli w stylu: “Dobra tego nie muszę zapisywać do to już wiem…”
Jeśli pojawiają Ci się taki myśli, zignoruj je i mimo wszystko zapisz co potrzeba.
Notując ręcznie wzmacniasz pamięć i w przyszłości znacznie łatwiej będzie Ci przypomnieć informacje.
Opracuj swój własny styl, zapisuj jak potrafisz. Rysuj, pisz skrótami. Najważniejsze, aby te notatki były Twoje. Dzięki nim będziesz znacznie więcej pamiętał i zaoszczędzisz masę czasu.
Polecamy notować Metodą Cornella, artykuł znajdziesz -> TUTAJ
6. Powtórka
Pod koniec lekcji przejrzyj co zapisałeś i ustal czego jeszcze musisz się nauczyć.
Zerknij na pracę domową i po powrocie do domu zabierz się do pracy.

Podsumowanie

Będąc aktywnym na lekcjach z automatu stajesz się bardziej skupiony i efektywny.
Słuchaj wypowiedzi innych oraz nauczycieli, rób jak najlepsze notatki i nie bój się zadawać pytań. Dzięki skupieniu zyskasz wewnętrzną koncentrację i łatwość w uczeniu się w szkole czegokolwiek.
Więcej na temat notatek w przyszłych wpisach 😉