Jak skupić się na lekcji? – 6 Szybkich Porad

Czytanie: 4 minut
skupienie na lekcji
On jeszcze nie wie, jak skupić się na lekcji…

Zawsze gdy zaczynała się lekcja, miałem pustkę w głowie. Wchodziłem beztrosko do klasy, myśląc o jakichś bzdurach. Na lekcjach nie uważałem i robiłem tylko minimum jakie było mi potrzebne. Dużo bardziej byłem zajęty rozmowami z koleżankami i kolegami niż tematem zajęć. Często wyrywano mnie z tego stanu jakimś „pytaniem kontrolnym”. Po powrocie ze szkoły, żeby odrobić pracę domową, musiałem poświęcać dużo czasu, aby w ogóle wiedzieć, jak się za to zabrać. Z biegiem czasu trochę się to zmieniło…

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu tak naprawdę jesteś skupiony na lekcji? Będąc maksymalnie skoncentrowanym i zajętym rzeczami konkretnymi możesz zaoszczędzić nawet 3 godziny tygodniowo! Jak?

To przecież oczywiste, że jeżeli będziesz bardziej skupiony, to dzięki temu nie będziesz potrzebował wkładać tak dużego wysiłku na przypomnienie, co było na lekcji. Dzięki temu nie będziesz musiał uczyć się wszystkiego od nowa, tak jakby Cię w ogóle nie było w szkole.

Oto kilka moich rad jak możesz poprawić swoją koncentrację i uwagę na lekcji. Dzięki temu zyskasz przewagę nad innymi i zaoszczędzisz dużo czasu na inne zajmujące Cię czynności np. wspólne wyjścia, trening czy jeszcze więcej nauki 😉


Szybkie porady jak skupić się na lekcji

1. Przygotowanie

Jak najlepiej zacząć lekcję? Zasada numer jeden to przygotowanie. Jeśli wkroczyłeś do klasy mając pojęcie co ostatnio przerabialiście na zajęciach, to już jesteś na wgranej pozycji. Dzięki temu będziesz miał większy spokój w głowie i będziesz w stanie łączyć wiadomości z poprzednich lekcji. To pozwoli Ci się skupić i nabrać rozpędu w uczeniu się nowych wiadomości.

2. Miejsce w Klasie

Bardzo ważnym elementem jest to, gdzie siedzimy na zajęciach. To chyba zrozumiałe, że będąc na szarym końcu z tyłu nie usłyszymy wszystkiego, co jest mówione na lekcji przez nauczyciela. Usiądź w odpowiednim dla Ciebie miejscu, ale nie za daleko, abyś mógł bez problemów wszystko widzieć i słyszeć.

3. Aktywność

Znacznie więcej zapamiętasz udzielając się na lekcji. To banalnie proste! Jeśli raz coś powiesz na lekcji, to później znacznie łatwiej jesteś w stanie tę wypowiedź sobie przypomnieć czy to na sprawdzianie, czy podczas nauki. Zadawaj pytania i dokładnie analizuj co nauczyciel ma na myśli.

4. Mowa Ciała

Postawa na lekcji jest nierozłącznym elementem skupienia. Jak sądzisz, komu łatwiej przyswajają się informacje? Osobie, która leży lub śpi na ławce czy osobie, która siedzi poprawnie i uważa na lekcji? Odpowiedź jest oczywista. Ważnym elementem jest również komunikacja niewerbalna z nauczycielem. Swoją postawą jesteś w stanie mu przekazać bardzo wiele informacji. Patrząc na nauczyciela dajesz mu do zrozumienia, że uważasz i jesteś zainteresowany lekcją. Dzięki temu masz mniejszą szansę, że będziesz musiał odpowiadać na lekcji 😉 Gdy wykładowca coś mówi, przytakuj głową i zadaj od czasu do czasu jakieś pytanie, wtedy będzie miał 100% pewność kto tutaj jest skupiony na lekcji.

5. Notuj

Najważniejszy punkt. Notatki to fundament w skutecznym uczeniu się i zapamiętywaniu. Podczas lekcji zapisuj wszystko, co uznasz za ważne, lecz nie daj się zmyślić swoim myślom. Gdy będą Ci podpowiadać: „Tego nie będzie… To już przecież wiem…” Bez względu na to, co uważasz za ważne, lub nie – zapisz to, w niczym Ci to nie przeszkodzi, a może Ci tylko ułatwić życie w szkole 😉 Opracuj swój własny styl, zapisuj jak potrafisz, rysuj, pisz skrótami. Najważniejsze, aby te notatki były Twoje. Dzięki nim będziesz znacznie więcej pamiętał i zaoszczędzisz masę czasu.

6. Powtórka

Pod koniec lekcji przejrzyj co zapisałeś i ustal czego jeszcze musisz się nauczyć. Zerknij na pracę domową i po powrocie do domu zabierz się do pracy.

Podsumowanie

Będąc aktywnym na lekcjach z automatu stajesz się bardziej skupiony i efektywny. Słuchaj wypowiedzi innych oraz nauczycieli, rób jak najlepsze notatki i nie bój się zadawać pytań. Dzięki skupieniu zyskasz wewnętrzną koncentrację i łatwość w uczeniu się w szkole czegokolwiek. Więcej na temat notatek w przyszłych wpisach 😉

Purple Banner Flags