Jak Robić Notatki – Bardzo Dziwna Ale Skuteczna – Metoda Cornella

Czytanie: 5 minut

Odkąd pamiętam uczono mnie notowania w “tradycyjny” sposób. Najczęściej wyglądało to tak, że Pani nauczycielka dyktowała nam jednolity tekst, a my, dzieciaczki, notowaliśmy jakby to było dyktando. Przypominam sobie, że czasami zdarzało się robić notatki w postaci list (np. pierwsze lekcje z lektury i wypisywanie bohaterów) lub też diagramów (np. zbiory liczb).

Gdy przygotowywałem się do matury w czwartej klasie technikum, dowiedziałem się o metodzie Cornella. To była miłość od pierwszego napisania 😍 Uwielbiałem z niej korzystać. Najczęściej robiłem to przy powtarzaniu lektur i nauce historii.

Jeśli chcesz poznać nowy, efektywniejszy sposób na robienie notatek, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej i poznaj tę technikę!

1. Metoda Cornella = skuteczny sposób na efektywną naukę

System ten wcale nie jest nowością. Wymyślony został w latach 50 XX-wieku przez profesora Waltera Pauka. Rozwinięcie jego nastąpiło na Uniwersytecie Cornella, stąd też nazwa. Traktuję to jako udoskonalenie zwykłych notatek. Pozwala on wycisnąć z nich jak najwięcej.

Sprawdzi się w każdej sytuacji. Używałem go z powodzeniem, gdy uczyłem się polskiego (notatki z epok i lektur), historii, a nawet matematyki.

2. Cele

Metoda Cornella ma trzy podstawowe cele:

 1. Odfiltruj tylko najważniejsze informacje
  Nie bądź stenotypistą. Słuchaj i wyłapuj najważniejsze informacje. Zamień czyjeś myśli na własne. Jeśli notujesz wykład – staraj się notować, to czego nie wyczytasz w książce. Dobry nauczyciel wzbogaca suchą wiedzę o związki między przekazywanymi informacjami, analogie, przykłady, luźne spostrzeżenia. To są istotne informacje. Więcej o zasadach sporządzania dobrych notatek przeczytasz tu: Sekret Dobrych Notatek Z Lekcji
 2. Rób podsumowania
  Każdą odrębną myśl opatrz kluczowym słowem, hasłem lub pytaniem, na które odpowiada dana informacja.
 3. Streszczaj
  Po skończonym wykładzie, przeczytanej lekturze, obejrzanym filmie itp. poświęć chwilę na podsumowanie w kilku zdaniach o czym on był. Możesz to robić w oparciu o słowa klucze. Ułatwi to późniejsze przeglądanie i powtarzanie notatek.

3. Zasady notowania

Zasady notowania są bardzo proste. Opierają się one na celach, które opisałem na górze. Najlepiej podejść do tego praktycznie:

 1. Weź zwykłą, gładką kartę.
 2. Trzymając ja pionowo, podziel na trzy części:
  • poziomą kreską oddziel miejsce na tytuł i datę (A)
  • pionowo wydzielasz dwie kolumny o szerokości 1/3 i 2/3 kartki:
   • węższa kolumna (B) to miejsce na słowa klucze i pytania
   • szersza kolumna (C) to miejsce na odfiltrowane informacje – notowanie
  • poziomą kreską na dole odkreśl przestrzeń na podsumowanie (C) – wysokość powinna być wystarczająca na 5 – 7 linii tekstu.
cornell schema

Tak oto gotowy arkusz możesz już śmiało zapełniać informacjami.

4. Proces notowania

 • W czasie wykładu, uczenia się, czytania książki, oglądania filmu itp. zapisujesz notatki w części C przeznaczonej do notowania. Notujesz tu: główne myśli, cytaty, fakty, rysujesz mapy myśli lub robisz sketchnotki. Zostaw tu trochę luźnego miejsca na ewentualne uzupełnianie notatek.
 • W krótkim czasie po zrobieniu notatek robisz pierwszą powtórkę i uzupełniasz kolumnę B – zapisujesz hasła i pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w notatkach, lub inne pytania, które teraz uznałeś, że warto dodać. To jest tez czas na uzupełnienie kolumny C.
 • Po jakimś czasie od zapisania notatek robisz drugą powtórkę zapisując podsumowanie na dole kartki. Dobrze jest wykorzystać tę okazję do zrobienia testu (więcej o testowaniu). Weź kartkę i zasłoń kolumnę C z notatkami. Odpowiadając na pytania z kolumny B zapisz własnymi słowami to, co pamiętasz. Nie oszukuj!

Przeglądając notatki możesz zwracać głównie uwagę na podsumowania. Szybko zorientujesz się czy tego szukasz lub wszystko pamiętasz. 😉

Wiele osób zastanawia się kiedy robić powtórki? Jaki jest odpowiedni interwał? Już wkrótce pojawi się osobny wpis wyjaśniający kilka technik.

5. Wariacje

Ile osób, tyle metod notowania. Ważne jest, abyś odnalazł ten swój. Wiele osób modyfikuje tę metodę do swoich potrzeb. Poniżej pare inspiracji:

6. Plusy

 • uniwersalna – nieważne czego się uczysz
 • intensywna selekcja i filtrowanie materiału
 • tworzenie streszczeń i podsumowań pozostawia trwalszy ślad w mózgu
 • testowanie swojej wiedzy
 • możliwość dostosowania do swoich potrzeb
 • większy porządek i łatwiejsze przeglądanie notatek
 • praktyczne przy powtórkach do sprawdzianów

7. Bonus

Przygotowałem szablony ułatwiające notowanie tą metodą

Szablon.docx | szablon.pages | szablon.pdf

Podsumowanie

Metoda Cornella nie jest jeszcze dość popularna, ale zachęcam Cię, abyś ją wypróbował. Ułatwia ona robienie mistrzowskich notatek. Zapisując informacje dokładnie je przefiltrowujesz i zostawiasz jedynie ważne dane. Pomaga ona w powtarzaniu i testowaniu samego siebie, co jest kluczem efektywnej nauki. Nie bój się eksperymentować i dodawać rysunków, schematów, map myśli itd. Szybko możesz się odnaleźć w stworzonych materiałach i dotrzeć do tego, czego szukasz.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi – oni tez chętnie się dowiedzą jak notować 😉

Purple Banner Flags