Jak powtórzyć wszystkie lektury do matury w 2 tygodnie?

Czytanie: 3 minut

Podczas przygotowań do matury moja nauczycielka przykładała dużą uwagę do powtarzania lektur. Co tydzień pisaliśmy rozprawki nawiązujące do kolejnej epoki literackiej.

Po zakończeniu roku wziąłem sprawy w swoje ręce i ponownie powtórzyłem wszystkie najważniejsze lektury.

Posiadając mało czasu nie można się rozpraszać głupotami i nieistotnymi faktami. Nie ma tez czasu na czytanie każdej książki (z resztą przez całe technikum nie przeczytałem żadnej lektury w całości).

Jak więc opracować kilkadziesiąt lektur w błyskawicznym tempie?

1. Spis lektur

Na początek spójrz na wykaz lektur. Uporządkuj je według epok literackich, aby główne idee w jednym tekście kojarzyły się poprawnie z innymi tekstami z tego samego okresu.

Ja połączyłem to razem z krótkimi podsumowaniami kolejnych epok. Tak żeby mieć większy obraz i więcej punktów zaczepienia.

Zaznaczyłem też te z gwiazdką, żeby pamiętać na które muszę zwrócić większą uwagę.

2. Opracowania

Tak jak wspominałem, nie ma czasu na dociekanie jakichś niuansów. Żeby zebrać wszystko w jedno miejsce, pomocne są darmowe portale ze streszczeniami i opracowaniami.

Z tych stron korzystałem najwięcej:

Najpierw czytałem streszczenie, aby przybliżyć sobie ciąg przyczynowo – skutkowy.

3. Notatki

Później przechodziłem do robienia notatek.

Pomocne mi były dwie metody: Cornella i Mapy Myśli.

W pierwszej kolejności wypisywałem informacje takie jak autor, epoka, gatunek literacki, czas akcji itp.

Głównie bazowałem na materiałach ze strony Ostatni Dzwonek. Przechodziłem po kolei po tematach opracowania w prawej kolumnie. Czytałem dany artykuł i robiłem notatki.

4. Powtórki

W ramach pierwszej powtórki uzupełniałem ostatnią przestrzeń w notatkach Cornella, później stosowałem zasłanianie prawej kolumny i odpowiadanie na pytania lub hasła z lewej kolumny.

Przykładowa strona notatki na temat “Przedwiośnia”

Czasami robiłem mapy myśli, np. ciąg zdarzeń z Ferdydurke.

Warto jest skorzystać z jednego ze schematów powtórek zaproponowanych przez Bartka we wpisie Zobacz Jak Możesz Zapamiętać Wszystko Dzięki Powtórkom!

Data publikacji tego artykułu to 25 maja 2020 roku. Matura odbędzie się za 2 tygodnie. Zakładając tak krótki termin, proponuję system przedstawiony w metodzie II we wspominanym wcześniej wpisie (1h, 24h, 5 dni, 9 dni, 15 dni).

Podsumowanie

Gdy czasu jest mało, a pracy dużo, trzeba sięgnąć po najbardziej efektywne środki. Dzięki takiemu powtórzeniu wszystkich lektur przygotowałem się do matury w 2019 roku. Egzamin pisemny i ustny głównie ma na celu sprawdzenie twojej znajomości lektur i innych tekstów literackich. Znając chociaż pobieżnie każdy obowiązkowy tekst, zwiększasz swoje szanse zdania prawie 100%

Purple Banner Flags