46,402 Nauczycieli Już Wie Jak Nauczać Online. A Ty? – Lista Narzędzi

Czytanie: 8 minut
nauka_online_narzedzia


Nowe okoliczności mogą być dla Ciebie wyzwaniem. Aby dobrze nauczać przez internet, trzeba spojrzeć na sprawę z wielu perspektyw.
1) Nauczyciel – główny celem jest przekazanie wiedzy w taki sposób, aby jak najwięcej zostało w głowach uczniów
2) Uczeń – chce przetrwać okres szkolny i rozwijać swoje zainteresowania
3) Rodzic – zależy mu przede wszystkim, by posiadać dobry kontakt z nauczycielem

Często trudno jest znaleźć złoty środek, to idealne rozwiązanie. Warto jest jednak spróbować. 😉

Dla wielu osób uciążliwe jest korzystanie z wielu rozwiązań na raz – ten ogólny chaos i brak organizacji. Często wygląda to tak, że pani od biologii używa Skype’a i maila; pan od matematyki – Zoom’a i udostępnione foldery na Dysku Google; polonistka – wiadomości na Vulcanie i Microsoft Teams.

Moim skromnym zdaniem – nie tędy droga. Informacje są wtedy rozproszone – trudno to ogarnąć. Z czasem uczeń się gubi i traci czas na instalowanie oraz przełączanie się pomiędzy aplikacjami.

Dlatego, bardzo mocno zachęcam, aby wybrać jedno kompleksowe rozwiązanie w obrębie danej szkoły, aby jak najbardziej ułatwić życie nauczycielowi, uczniowi oraz jego rodzicowi. Oczywiście nie neguję urozmaicania nauki innymi, ciekawymi materiałami, ale niech będzie jedno miejsce, gdzie wszystko zbiera się w jedną, spójną całość.

Ciekawe materiały, które możesz wykorzystać opisałem w ostatnim artykule – TOP35 Miejsc Na Naukę Przez Internet

Wszystkie omówione poniżej rozwiązania są w całości darmowe lub mają darmowy pakiet usług.Kombajny


Office 365

Firma Microsoft bezpłatnie udostępnia swoje kompleksowe narzędzie, w skład którego wchodzą niezbędne programy, m.in: Word, Excel, Powerpoint, OneNote, Teams.

Google G Suite

Kolejny technologiczny gigant, z którego produktów korzysta każdy z nas w mniej lub bardziej świadomy sposób. To co Ciebie w tym momencie interesuje to Google Classroom, Hangouts Chat lub Meet oraz Drive.

edukator.pl

Narzędzie opracowane przez polską fundację Nauka i Wiedza. Dedykowana platforma do zarządzania materiałami i udzielania lekcji na żywo. Dodatkowo posiada również wiele aplikacji i symulacji.


Wideokonferencje


Microsoft Teams

Program wchodzi w skład pakietu Office 365. To zaawansowany komunikator zintegrowany z innymi usługami z pakietu np. OneDrive. Możliwość tworzenia grup i zarządzania plikami w ich obrębie znacznie ułatwia pracę. Przydatna jest również opcja planowania spotkań.

Google Hangouts Meet

Ta aplikacja również jest częścią większej infrastruktury. Umożliwia ona zorganizowanie lekcji przez internet w czasie rzeczywistym. Planowanie spotkań, udostępnianie ekranu oraz obrazu z kamery – to jej podstawowe funkcje.

Skype

Jedno z najstarszych rozwiązań do spotkań online. Jest odrębnym programem. Służy tylko do połączenia się z danymi użytkownikami. Posiada również wbudowany czat oraz możliwość nagrywania rozmowy.

Zoom

Intuicyjne, darmowe i przyjazne rozwiązanie. Łatwość jego obsługi i dobra jakość połączenia wyjaśniają jego rosnącą popularność i chęć korzystania.

Cisco Webex

Rozwiązanie korporacyjne podobne do Zoom. Te same funkcjonalności, intuicyjna obsługa oraz łatwa konfiguracja.


Czaty Tekstowe i Audio


Discord

Popularny czat głosowy. Limit uczestników podniesiony do 50 uczestników z uwagi na pandemię. Łatwy i szybki w konfiguracji. Możliwość tworzenia dedykowanych pokoi dla poszczególnych klas. Oprócz tego ciekawym pomysłem jest stworzenie kanału korytarza dla wszystkich uczniów w szkole, co zapewne pozytywnie wpłynie na ich integrację.

TeamSpeak

Podobnie jak powyższy. Jednak konieczne jest dodatkowe postawienie serwera wykorzystując szkolne zasoby lub wykupić taki u zewnętrznego dostawcy.


Live streamy i screencasty


Screencastify

Wygodna wtyczka, która umożliwia nagranie pulpitu komputera z dźwiękiem, obrazu z kamerki oraz głosu z mikrofonu. Lekkie i szybkie narzędzie, dzięki któremu możesz szybko stworzyć lekcję i przesłać ją uczniom.

OBS

Darmowe oprogramowanie umożliwiające przechwycenie obrazu i wideo z dowolnego źródła oraz nagranie go lub przesłanie strumieniowo (LIVE) na wybraną platformę.

YouTube

Najpopularniejszy serwis z wideo. Posiada również możliwość prowadzenia relacji na żywo. Konfigurując go z OBS lub innym programem możesz zorganizować webinar z czatem dla uczestników. Nielimitowana ilość uczestników.

Twitch

Platforma głównie służy do publikowania streamów z gier. Jednak jeśli są tutaj relacje na żywo 24/7 z życia kurczaków – Kurczaczki – to myślę, że można śmiało jej używać również do organizowania lekcji na żywo. 🙂


Wirtualne tablice


OneNote

Aplikacja dla cyfrowych notatek. Przyjazne narzędzie do prowadzenia notesów i zeszytów w wersji online. Nie jest to narzędzie dedykowane jako tablica wirtualna, jednak dobrze się spisuje w takiej roli, jeśli zdecydujesz się korzystać z rozwiązań firmy Microsoft.

Jamboard

Google również posiada zamiennik tradycyjnej tablicy. Takie narzędzia pozwalają podnieść o poziom wyżej jakość twoich lekcji. Na tablicy zamieścić możesz dowolny obrazek lub film i zrobić na nim notatki.

ziteboard.com

Odrębna aplikacja pozwalająca na pracę przy jednej tablicy kilku osobom w tym samym czasie. W ostatnich dniach pojawiają się jednak trudności z płynnością działania tego narzędzia.

awwapp

Kolejna aplikacja zastępująca tradycyjną tablicę. Posiada funkcjonalności, których brakuje w ziteboard, a są to możliwość wpisania tekstu z klawiatury oraz gotowe figury geometryczne.

Draw Chat

Wirtualna tablica połączona z możliwością czatu tekstowego, audio i video. Posiada większość potrzebnych narzędzi do nauki.

LiveBoard

Mocno okrojona wersja darmowa. Rozszerzona wersja również nie grzeszy mnogością opcji. Co prawda, interfejs jest przyjazny i jest możliwość połączenia wideo, audio i czatu.


Prezentacje


Powerpoint

I znów wracamy do gigantów z Redmond. Najpopularniejsze narzędzie do tworzenia prezentacji. Stanowią one doskonałą formę zilustrowania i dopełnienia lekcji lub wykładu.

Google Slides

Wygodna aplikacja webowa do szybkiego i bezproblemowego robienia prezentacji multimedialnych. Fajerwerków tutaj nie zdziałasz, ale przedstawisz to co najważniejsze.

Prezi

Przyjemne narzędzie do tworzenia prezentacji na których dzieje się coś więcej niż tylko zwykła zmiana slajdu. W darmowej opcji istnieje możliwość stworzenia nielimitowanej liczby projektów, co powinno zaspokoić twoje potrzeby. 😉

Mentimeter

Twórcy tego narzędzia poszli o krok dalej i zaprojektowali coś co pozwoli Ci zwiększyć udział widowni w twojej prezentacji. Istnieje możliwość stworzenia Quizu lub zadania pytania i otrzymania odpowiedzi w formie burzy myśli, która generuje się na bieżąco.

genial.ly

Aplikacja do tworzenia interaktywnych obrazków. W łatwy sposób zaplanujesz akcje, które mają się wykonać, np. po najechaniu na tekst.


Wykresy, Grafy, Mapy Myśli


mindmaps

W błyskawiczny sposób zrobisz czytelną mapę myśli na dowolny temat. Jest to świetny sposób, aby w logiczny sposób zaprezentować wiadomości. Możesz to też “zlecić” uczniom. Jest to forma urozmaicenia, która w dodatku jest bardzo efektywna. Trochę o mapach myśli napisaliśmy w tym artykule – Mapy Myśli – alternatywna forma notatek

desmos

Świetne narzędzie, zwłaszcza dla matematyków i fizyków. Wystarczy podać wzór funkcji, a program wygeneruje jej wykres.

Miro

Rozbudowana aplikacja, której jedną z możliwości jest tworzenie map myśli. Ciekawą sprawą jest również łatwość w stworzeniu linii czasu.


Quizy i Zadania Interaktywne


LearningApps

Polska strona, często polecana do tworzenia interaktywnych zadań dla uczniów. Możesz ją również wykorzystać jako zadanie domowe, polegające na stworzeniu takiej gry.

Quizlet

Jak na razie moje ulubione narzędzie do nauki słówek. Polecam tworzyć uczniom banki słów. Naprawdę fajnie jest się z tego uczyć. Dostępne na smartfony i komputery.

Kahoot

Świetna metoda na wdrożenie grywalizacji do swojego nauczania. Uczniowie mogą konkurować ze sobą grając i ucząc się jednocześnie.


Społeczność


Class Dojo

Facebook dla szkół. Znacznie ułatwia komunikację całej społeczności szkolnej. Szybki kontakt między nauczycielem, uczniem i rodzicem, to w obecnych czasach coś bardzo ważnego.


Dla technicznych geeków – rozwiązania OpenSource infrastruktury szkolnej

Propozycje rozwiązań edukacyjnych w czasach… roku 2020.

Platforma OPOS

moodle.org


Decyzja należy do Ciebie

Jak widzisz, temat jest dość obszerny, a możliwości jest od groma. Mam nadzieję, że pomogłem Ci w znalezieniu czegoś dla siebie. Nie korzystałem osobiście z większości tych narzędzi, więc rekomenduję dobrze się z nimi zapoznać przed podjęciem wyboru. W sieci jest wiele materiałów instruktażowych. Jeśli jednak nie znajdziesz odpowiedzi na jakieś pytania – daj mi znać, a postaram Ci się pomóc.


Inne zestawienia i artykuły warte przeczytania

ODN Szczecin

OTWARTE ZASOBY

techagainstcoronavirus.com

Jak uczyć online?

ONLINOWA SZKOŁA – WIRTUALNE LEKCJE NA PLATFORMACH EDUKACYJNYCH

Tablice do pracy zdalnej

Zbiór aplikacji w nauczaniu przedmiotowym – Beata Chojnowska- Gąsiorek

EDUKACJA ZDALNA Z NARZĘDZIAMI GOOGLE

Purple Banner Flags