Jak czytać, żeby się nauczyć?

Czytanie: 5 minut

Książki czytałem bardzo niechętnie. Robiłem to już w ostateczności. Były to głównie podręczniki i lektury (chociaż później te drugie coraz rzadziej). Pomijając fakt, że nudziły mnie wspomniane książki, to podczas czytania nie było między nami “chemii” 😉 Nawet jak już przeczytałem daną lekturę, mało z niej pamiętałem.

Dopiero niedawno usiadłem i zastanowiłem się chwilę, nad tym, co poszło nie tak. Na nowo odkrywam tą pozytywną stronę czytania, o której tak dużo się mówi. Czytam z zaciekawieniem i wiele zapamiętuję.

Dobre nawyki związane z pochłanianiem książek podzieliłem na dwie fazy: przygotowanie do czytania i czytanie zasadnicze.


Przygotowanie


1.Przegląd książki

Zanim przystąpimy do czytania i nauki czegokolwiek warto przekartkować książkę lub jej fragmenty. Zwróć uwagę, jak jest zbudowana struktura książki. Przypatrz się, jak jest wydana i co jest w niej wyróżnione. Najważniejszym elementem w początkowym przeglądaniu jest zobaczenie gdzie znajdują się podsumowania i streszczenia najważniejszych informacji 🙂

2. Ustalenie czasu i zakresu materiału

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki warto zaznaczyć ilość materiału. Może być to na przykład zakres trzech ostatnich lekcji na sprawdzian czy przerobienie przyszłych zagadnień. Mając określony początek i koniec materiału, łatwiej się na nim skupić. Zorientujesz się również, ile dokładnie materiału zostało do nieprzerobienia.

Określanie czasu jest bardzo istotnym elementem przy nauce czegokolwiek 🙂 Warto założyć, ile możemy go przeznaczyć na naukę i kiedy możemy zrobić przerwę.

Istota przerw:

  • Dzięki przerwom dajemy czas naszemu mózgowi, aby uporządkował zgromadzoną wiedzę w logiczna i spójną całość. Później będzie nam znacznie łatwiej przywoływać informacje z pamięci.
  • Przerwy poprawiają naszą koncentrację, dzięki czemu lepiej i szybciej zapamiętujemy.
  • Przerwy dają odpocząć naszym mięśniom i możemy się chwilę zrelaksować. Niweluje to niepotrzebne napięcie podczas nauki.

Czas nauki

Badania pokazują, że mózg zachowuje najlepszą koncentrację przez 20-50 minut. Nie jestem zwolennikiem trzymania się twardo określonych reguł. Każdy musi znaleźć czas odpowiedni dla siebie. Jeśli nie jesteś w stanie uczyć się przez 30 minut zacznij od 15. Później kiedy będziesz nabierał wprawy możesz zwiększyć ten czas 🙂

Pomocnymi narzędziami mogą okazać się aplikacje i strony typu Pomodoro, które odmierzają czas blokowo. Timer odlicza np. 25 minut, a następnie daje Ci 5 minut przerwy. Później wracasz do nauki i znów przerwa 🙂

Przykładowe aplikacje:

3. Sprawdzenie wiedzy

Jeszcze zanim przystąpimy do właściwej nauki, warto jest zrobić burzę mózgów lub szybki test. O co chodzi? Zapisz na karce wszystko, co wiesz na temat, którego chcesz zacząć się uczyć. Dzięki sprawdzeniu co już wiesz, uruchamiasz swój mózg do poszukiwania informacji na dany temat. To w konsekwencji przełoży się na lepsze zapamiętywanie.

4. Pytania i Cele

Wypisz, czego potrzebujesz się dowiedzieć z materiału, z którego będziesz się uczył. Mogą to być np. przyczyny i skutki jakiegoś wydarzenia historycznego, ważne wydarzenia z życia postaci, plan wydarzeń z lektury czy sposób rozwiązywania zadania. Określ przed nauką, czego potrzebujesz.


Czytanie


1. Przegląd informacji

Przeglądając pokrótce cały zakres zaznaczonego materiału, skup się na początkach i końcach akapitów. Właśnie tam zazwyczaj znajdują się najważniejsze informacje. Zawsze powinieneś zaczynać od miejsc, gdzie zamieszczono podsumowania i streszczenia wiadomości. Analizując tekst, kontroluj czy czytane informacje odnoszą się do cennych dla Ciebie informacji.

2. Uważne czytanie

Zacznij czytać, skup się na zaznaczonych, pogrubionych i wyróżnionych miejscach w tekście. Utrzymuj odpowiednie dla siebie tempo i nie przerzucaj kartek, aby tylko jak najszybciej dojść do końca książki 😉 Jeśli jakiś fragment jest dla Ciebie za trudny zaznacz go w książce i czytaj dalej, wrócisz do niego później gdy zaznajomisz się z większością ilością materiału.

3. Powrót

Wróć do najważniejszych informacji, które zaznaczyłeś w książce. Spróbuj raz jeszcze przeanalizować trudne fragmenty. Teraz, gdy przerobiłeś całość materiału te informacje nie powinny sprawić Ci takiego trudu. Zrozumiesz ich sens w kontekście całości.

4. Notatki

Po zakończeniu nauki uporządkuj swoją wiedzę przelewając wszystko na papier! 🙂 Wykonaj swoje mistrzowskie notatki tak, abyś bez trudu przywołał z pamięci treść nauczonego materiału.

Jak skutecznie wykonywać notatki możesz dowiedzieć się z ostatniego artykułu —>Sekret Dobrych Notatek z Lekcji – 10 Kroków <—

Podsumowanie

mapa_mysli
Jak czytać, żeby się nauczyć?

Aby lepiej i szybkiej przyswajać informacje zawarte w książkach lub artykułach, warto zrobić szybkie przygotowanie. Zarezerwuj czas, jaki możesz poświęcić dziś na naukę i wyznacz czego dokładnie chcesz się nauczyć. Nie wpadaj w wielogodzinne transe i nie zapominaj o mocy przerw! 🙂 Zadaj sobie pytanie, czego dokładnie potrzebujesz się nauczyć i sprawdź, ile informacji już znasz oraz co zapamiętałeś. Czytaj uważnie rozpraszając się trudniejszymi fragmentami tekstu. Rób mistrzowskie notatki i wracaj do nich 😛

Purple Banner Flags